Praktyczne porady dekoratora wnętrz – Sypialnia

197

Sypialnia powinna sprzyjać wypoczynkowi, umożliwiać relaks i zdrowy sen. Najlepszym położeniem sypialni jest umiejscowienie jej od wschodu, w zacisznej części domu, np. od strony ogrodu lub dziedzińca. Sypialnia powinna być miejscem cichym i spokojnym. Okna sypialni powinny mieć podwyższony wskaźnik izolacji akustycznej. Minimum to 35 dB (standardowe okna mają współczynnik 32 dB, najwyższy spotykany to – 42 dB).

Wybierając pomieszczenie na sypialnię musimy założyć oprócz założeń w/w również jej metraż. Sypialnia, która ma około 15 m2 może być przeznaczona dla 2 osób. Na takiej powierzchni bez problemu zmieszczą się podwójne łóżko i szafki nocne; dodatkowych kilka metrów przyda się na garderobę lub miejsce na szafę.

Najważniejsze w sypialni jest łóżko……..

Sytuacja jest bardzo komfortowa gdy do dwuosobowego łóżka jest dostęp z obu stron. Wybierająć łóżko do sypialni dobrze jest zwrócić uwagę na to, żeby posiadało ono skrzynię lub szufladę, w przeciwnym razie potrzebny jest specjalny pojemnik na pościel. Natomiast przy zastosowaniu dwóch oddzielnych łóżek w sypialni, odległość między nimi powinna wynosić min. 85 cm. Tyle samo miejsca trzeba zostawić między łóżkiem a ścianą, by można było swobodnie przejść. Aby wygodnie zasłać łóżko, posprzątać pod nim lub wyjąć ze schowanej pod nim szuflady pościel, potrzebujemy więcej miejsca, od 100 do 140 cm.

Podczas zakupu łóżka musimy ustalić również optymalną długość i szerokość dla nas.

Optymalną długość i szerokość ustalamy następująco: Do wzrostu osoby, dla której łóżko jest przeznaczone trzeba dodać 20–25 cm. Minimalna szerokość łóżka – 90 cm. Szerokość podwójnego łóżka to minimum 160 cm. Wysokość stelaża – 40 cm. Dla osób starszych to 45–55 cm (idealne będzie łóżko z regulowaną wysokością nóżek).

W małym wnętrzu łóżko nie powinno mieć wysokiego szczytu w nogach. Pokój wyda się wtedym większy.

O komforcie spania decyduje również stelaż i materac, które razem muszą tworzyć całość. Wybierająć materac musimy dostosować go do naszej masy ciała. Nie może być zbyt miękki ani zbyt twardy. Jeśli w jednym łóżku śpią 2 osoby o różnej masie ciała, najlepiej kupić dwa materace – twardy dla cięższej, dla lżejszej zaś bardziej miękki. Aby wyeliminować nierówności i stworzyć jednolitą powierzchnię, można je przykryć specjalną matą.

Po obu stronach łóżka warto przewidzieć miejsce na niewielkie szafki. Dobrze, gdy szafki tworzą z łóżkiem stylistyczną całość. Potrzebna będzie również komoda, np. na bieliznę, szafa na ubrania oraz przydatna zwłaszcza paniom toaletka, którą najlepiej umieścić w pobliżu okna lub dobrze doświetlić.

Potrzebne będzie dyskretne oświetlenie do sprzątania i ścielenia łóżka, lampka nocna przydatna także do czytania w łóżku i ewentualnie lampa, która daje oświetlenie nastrojowe.
Role oświetlenia ogólnego mogą pełnić lampy sufitowe. Lampka nocna powinna być na wyciągniecie ręki, aby nie trzeba było wstawać, żeby wyłączyć światło przed zaśnięciem. Przy łóżku można też zamontować dodatkowy włącznik światła ogólnego. Do czytania polecam lampy z regulowanym ramieniem.

Ważne jest również wykończenie podłogi, powinno ono być miłe i ciepłe w odbiorze dla ciała jak i dla oka. Kolorystyka ścian tak samo jak podłoga w sypialni również ma wielki wpływ na nasz sen i odpoczynek, w sypialni dobrze sprawdza się jednorodna kolorystyka.

Chcemy Państwu również przedstawić naszą propozycję łóżka, które zostało wykonane przez naszego stolarza, a zaprojektowane przez Annę Kowalską.

Projekt

Łóżko to jest wykonane w całości z elementów lakierowanych z zagłowiem obszytym tkaniną  ozdobioną guzikami szklanymi. Część wezgłowia jest oświetlona, co daje ładny efekt poświaty.

Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy artykuł pomógł Wam oswoić się z tematem sypialnia we wnętrzu.
Zachęcamy do kontaktowania się z nami. Chętnie doradzimy Państwu odnośnie doboru materiałów jak i ustawienia mebli w sypialni.
Zapraszamy do kontaktu z Ewą Piastunowicz
info@naszawyspa.com