Premier Kopacz potwierdza: Polska przyjmie 2 tys. uchodźców

620

Premier Ewa Kopacz po posiedzeniu rządu oznajmiła, że Polska przyjmie 2 tysiące uchodźców: 1100 osób w ramach relokacji z Unii Europejskiej i 900 w ramach przesiedleń spoza Unii. Podkreśliła jednak, że mowa o uchodźcach, a nie o imigrantach ekonomicznych. Polska zadeklarowała gotowość przyjęcia od Włoch i Grecji uchodźców podczas poniedziałkowego spotkania w Brukseli.

Szefowa polskiego rządu, powiedziała: „Ta liczba 2 tysięcy uchodźców to jest liczba wynikająca z realizacji bardzo dla nas, Polaków, szczególnie ważnego hasła solidarności europejskiej. Do Polski przyjmowani będą nie imigranci ekonomiczni, a ludzie, którzy uciekają, żeby przeżyć. To ludzie, którzy szukają dla siebie bezpiecznego miejsca, którzy widzieli śmierć, strach i wojenną pożogę. Ci ludzie, którzy będą przyjmowani w ramach europejskiej akcji na nasze terytorium, to nie są ludzie, którzy uciekają tylko po to, żeby szukać pracy. Nie wolno ich mylić z tymi, którzy szukają pracy.”

MSW poinformowało, że do Polski mają trafić przede wszystkim obywatele Syrii oraz Erytrei. Przyjazd uchodźców rozłożony będzie stopniowo na lata 2016-2017. Przed przyjazdem zostaną oni wnikliwie sprawdzeni przez polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Po czym trafią do ośrodków Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Tam zapewni im się opiekę medyczną, naukę języka polskiego oraz programy integracyjne.

Początkowa propozycja Brukseli była taka, żeby do Polski trafiło 2659 imigrantów, przejętych od Włoch i Grecji, oraz 962 uchodźców z obozów spoza UE, jednak liczba uchodźców, jaką gotowa jest przyjąć Polska, jest mniejsza.