Przekształcenie budynków biurowych na cele mieszkalne

Ważna zmiana w ustawie o planowaniu przestrzennym odnośnie przekształcania nieużywanych budynków biurowych na funkcje mieszkalne

2260

W dniu 13 października 2015 roku, Brytyjski  Minister Budownictwa i Gospodarki  Przestrzennej –  Brandon Lewis wydał ważne rozporządzenie, które ułatwi przekształcanie nieużywanych budynków biurowych na potrzeby mieszkalnictwa.

Na terenie Wielkiej Brytanii jest wiele opustoszałych biurowców, parków biznesowych, które od dzisiaj będzie można przekształcać na funkcję rezydencjonalną.

Przy obecnie rosnącej liczbie mieszkańców Wielkiej Brytanii, jak i stale przybywającej liczbie imigrantów, stwierdzono największy od ostatnich pięćdziesięciu lat niedobór lokali gotowych do zamieszkania. Badania określają, że istnieje zapotrzebowanie na co najmniej 50 tysięcy mieszkań lub domów rocznie, aby zaspokoić potrzeby Londynu, a na skalę całej Wielkiej Brytanii jest to aż 200 tysięcy jednostek. W roku 2015 oddano zaledwie 140 tysięcy lokali gotowych do zamieszkania, co jest niewystarczające w aspekcie demograficznym społeczeństwa. Problemy te mają również niekorzystny wpływ na układ socjologiczny – młode osoby przekładają na później decyzję o założeniu rodziny, coraz więcej trzydziestolatków nadal wynajmuje mieszkanie – co jest konsekwencją spadku liczby młodych właścicieli nieruchomości.

Decyzja Ministra powinna zmienić niekorzystny balans na rynku nieruchomości. Prognozuje się, że ruch ten powinien przynieść tysiące nowych lokali mieszkalnych, bardzo często w doskonalej lokalizacji – ratując przy tym zaniedbane i opuszczone budynki biurowe i co najważniejsze – nie niszcząc ochronnego pasa zieleni tzw. Green Belt (definicja: chronione tereny zielone na obrzeżach miasta, na których nowe budownictwo jest ograniczone prawem).

Mieszkania te będą w znaczącej mierze przeznaczone dla osób kupujących swoją pierwszą nieruchomość (ang. First Time Buyer) oraz dla młodych rodzin.

Projekt powyższej ustawy po raz pierwszy przedstawiono w 2013 roku, jako tymczasowy przepis pozwalający w ramach dozwolonej rozbudowy (permitted development) na przekształcenie budynku biurowego na funkcję mieszkalną bez potrzeby ubiegania się o pozwolenie na budowę (planning permission). Obliczono, że od kwietnia do czerwca 2014 roku, prawie 4 tysiące tego typu inwestycji dostało zielone światło.

Aczkolwiek przepis ten miał wygasnąć 30 maja 2016 roku, co spowodowało niepokój inwestorów o przyszłość tego typu projektów.

Dokładnie dzisiaj obawy te zostały całkowicie rozwiane, gdyż przepis ten zyskał status decyzji stałej. Dodatkowo osoby,  które dostały zgodę na prowadzenie prac budowlanych na podstawie poprzedniego przepisu tymczasowego, mają od dzisiaj dokładnie trzy lata na ukończenie swojej inwestycji.

Co więcej – aby dodatkowo zmobilizować ruch na rynku budowlanym, w ramach dozwolonej rozbudowy (permitted development), można będzie również przekształcać na funkcje mieszkalne niewielkie budynki poprzemysłowe i byłe pralnie publiczne.

W niedalekiej przyszłości przepis ten pozwoli na wyburzenie niewykorzystywanej zabudowy biurowej pod przyszłą zabudowę rezydencjonalną.

Jest to więc dobra wiadomość dla deweloperów i osób szukających ciekawej inwestycji.

Byłe obiekty biurowe i poprzemysłowe mają doskonały potencjał architektoniczny – wysokie sufity (ze względu na pełnioną niegdyś funkcję), często duże otwory okienne i smukłą sylwetkę.  Znakomicie wpisują się w obecną modę na zapożyczone z Nowego Jorku mieszkania typu loft, oferując nowoczesny styl życia w rezydencjonalnych wieżach.

W Londynie można znaleźć wiele przykładów tego typu inwestycji – np. w centrum Croydon wieża Centrillion Point i kilka obecnie przerabianych biurowców w okolicy.

W centrum Londynu trwają obecnie prace budowlane w 17-sto piętrowej Wieży Archway, która jest przekształcana na apartamentowiec zawierający 118 mieszkań. Na ostatnich dwóch piętrach planowany jest również ogród dachowy, ogród zimowy i pomieszczenia klubowe dla mieszkańców budynku.

Na terenie Wielkiej Brytanii znajduje się 17 lokalnych zarządów dysponujących poszczególnymi budynkami, bądź też strefami ochronnymi, które stanowić będą odstępstwo od omawianego wyżej przepisu. Miejsca te znajdują się w:

  • Centrum Londynu,
  • Aktywnej strefie Londynu, które pokrywają częściowo gminy: Camden, Islington, Hackney, Tower Hamlets, Southwark, Lambeth, Wandsworth, Westminster, Newham, oraz Kensington wraz z Chelsea,
  • Rejonach w gminach Stevenage oraz Ashford (Kent),
  • Rejonach w radzie gminy Sevenoaks i East Hampshire,
  • Centrum miasta Manchester.

Te poszczególne obszary będą mieć czas do maja 2019 roku aby ustosunkować się do nowo zatwierdzonego przepisu – czy chcą się do niego włączyć lub nadal wymagać pozwolenia na budowę przy przekształcaniu budynków biurowych.

Również na terenie całego kraju – poważniejsze zabiegi budowlane – jak wspomniane wyburzenia budynków biurowych, lub przekształcanie budynków przemysłowych i pralni, będą wymagały zgody lokalnego urzędu planowania przestrzennego.

Poniżej przedstawiamy projekt zrealizowany przez współpracującego z Nami architekta, Marię Golasowską.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie omawianego tematu albo planujesz tego typu inwestycję

Skontaktuj się z architektem, Chartered Architect

poprzez dostępny kwestionariusz kontaktowy

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon kontaktowy (wymagane)

Temat

Treść wiadomości