Przewodniczący KE potępił ataki na Polakach w Wielkiej Brytanii

6

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, potępił ataki na Polaków w Wielkiej Brytanii w swoim corocznym przemówieniu przed eurodeputowanymi w Strasburgu.

„Europejczycy nie mogą zaakceptować, by polscy pracownicy byli napastowani, bici, a nawet mordowani na ulicach Essex” – powiedział w środę w Parlamencie Europejskiej Jean-Claude Juncker. Pięciu Polaków zostało zaatakowanych w mieście Essex, Harlow od referendum UE, w tym jeden mężczyzna, zmarł z powodu odniesionych ran.

Podczas swojego przemówienia Juncker wezwał państwa członkowskie UE, aby zwiększą odpowiedzialnością wyjaśniały wartości projektów europejskich. Przewodniczący zadeklarował, że najbliższe 12 miesięcy będzie mieć kluczowe znaczenie dla UE i, że zjednoczona Europa może powstać tylko wtedy, gdy zostaną one lepiej wyjaśnione i zrozumiane.

Juncker w swoim wystąpieniu mówił także o czerwcowym referendum na Wyspach Brytyjskich.

Brexit nie zagrozi Unii Europejskiej. Dostęp do wspólnego rynku może mieć tylko ten, kto respektuje wszystkie swobody unijne. Według przewodniczącego referendum powinno być ostrzeżeniem, że UE stoi w obliczu walki o przetrwanie przeciwko nacjonalizmowi.

Komisja Europejska chce reformy ws. delegowania pracowników w UE, by zapobiegać dumpingowi socjalnemu. Projekt KE zakłada, że pracownik wysłany przez pracodawcę do innego kraju UE na pewien czas powinien mieć prawo do takiego samego wynagrodzenia, jak pracownik lokalny, a nie tylko do płacy minimalnej. Miałby otrzymywać np. premie czy dodatki przysługujące pracownikom lokalnym. Według założeń KE, gdy okres delegowania pracownika przekroczy dwa lata, powinien on zostać w całości objęty prawem pracy kraju goszczącego, wiązałoby się to np. z koniecznością odprowadzania lokalnych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Znalezione obrazy dla zapytania shutterstock jean claude juncker
Jean-Claude Juncker. Źródło: theguardian.com

 

Podczas środowego wystąpienia szef KE zastrzegł także, że KE nie chce skończyć z państwami narodowymi, bo Europa żyje i funkcjonuje dzięki swoim różnorodnościom.

Komisja Europejska zamierza zwiększyć fundusz infrastrukturalny Unii Europejskiej do €500 mld (£ 425bn) do roku 2020. Juncker obiecał €44 mld funduszy inwestycyjnych dla Afryki w próbie stworzenia miejsc pracy i zniechęcić ludzi do podejmowania niebezpiecznej podróży morskiej do Europy.

Przewodniczący podczas przemówienia zdecydował się wyróżnić była prośba o szybkie zrealizowanie prawa, umożliwiającego stworzenie granicy i straży przybrzeżnej w UE, aby zapewnić lepszą kontrolę migrantów i uchodźców przybywających z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Oprócz tego są plany stworzenia europejskiego systemu informacji o podróży, co może oznaczać, że brytyjscy podróżujący będą musieli zapłacić około 10£, aby odwiedzić kontynent po Brexit.