Wynik referendum rozpoczął serię rasistowskich incydentów w UK

615

W ciągu ostatnich paru dni miało miejsce wiele incydentów związanych z rasizmem, w tym graffiti o prawdopodobnie rasistowskiej treści i kartki z napisem “no more Polish Vermin” (nie chcemy więcej polskich szkodników), które były umieszczane pod drzwiami. Uważa się, że owe zdarzenia są napędzane piątkowym wynikiem referendum.

Graffiti o prawdopodobnie rasistowskiej treści zostało zauważone w niedzielę rano na przednim wejściu do Polskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (POSK) w Hammersmith w zachodnim Londynie. Ani POSK, ani policja nie potwierdzają treść komunikatu, który został zmyty. Ambasador Polski w Wielkiej Brytanii Witold Sobków wezwał polityków do potępienia zajścia.

Informacja o grafitti pojawiła się w trakcie śledztwa policji w Cambridgeshire w sprawie doniesień o rasistowskich o laminowanych kartkach, które były roznoszone w Huntingdon parę godzin po ogłoszeniu wyniku referendum.

Anti-Polish notes from HuntingdonWedług informacji podanych przez Cambridge News, wiele kartek mówiących: “Leave EU / No more Polish Vermin” (również z bardzo kiepskim polskim tłumaczeniem „wrócić do domu polskiego szumowiny”) znaleźli przed szkołą Świętego Piotra nauczyciele i uczniowie, wśród których było 11-letnie polskie dziecko, któremu zrobiło się bardzo przykro na ich widok.

“Produkcja i dystrybucja tych kartek i innych podobnych materiałów jest przestępstwem podżegania do nienawiści rasowej, które podlega maksymalnej karze siedmiu lat więzienia.”- powiedział Detektyw Nadinspektor Martin Brunning – “Wszelkie doniesienia o przestępstwa na tle nienawiści w okręgu zostanie w pełni zbadana i niezwykle ważne jest, aby każdy, kto otrzymał te kartki lub doznał podobnej krzywdy, zgłosił incydent.”

Baronessa Warsi, była przewodnicząca Partii Konserwatystów, ostrzega, że od momentu ogłoszenia wyniku referendum imigranci są zatrzymywani na ulicy i nakłaniani do opuszczenia kraju.

“Spędziłam większą część weekendu na rozmowach z organizacjami, osobami prywatnymi i działaczami, którzy pracują w obszarze przestępstw nienawiści rasowej i monitorują takie przestępstwa. Przedstawili naprawdę niepokojące wczesne prognozy uzyskane od ludzi zatrzymanych na ulicy i słyszących ‘Spójrz, głosowaliśmy za odejściem, już czas żebyś stąd odszedł'”- powiedziała Warsi Sky News. -”Jest to mówione do osób i rodzin, którzy mieszkają tutaj od trzech, czterech, czy pięciu pokoleń. Atmosfera na ulicy nie bardzo niepokojąca.”

Warsi początkowo poparła zwolenników odejścia z UE, ale zmieniła zdanie widząc skutki tej kampanii, którą określiła jako “szerzącą podziały i ksenofobie”.

Walijka biznesmenka i zwolenniczka kampanii będącej za pozostaniem w UE, Shazia Awan została poinformowana przez Warren’a Faulkner’a, że powinna spakować walizki i wrócić do domu po tym, jak wyraziła swoje rozczarowanie wynikiem referendum. Awan, która urodziła się w Wielkiej Brytanii, odpowiedziała, że jej zdaniem “kampania była nikczemna i rasistowska”,i “zrujnowała [ten] kraj na zawsze”.

Wcześniej tego dnia, Faulkner świętował wynik referendum, który określa jako “wielkie zwycięstwo prawicy”, nie szczędząc komentarza :”Hej muzułmanie, spakujcie walizki”.

Wiele zgłaszanych incydentów wykazuje błędne przekonanie, że obywatele UE mieszkający w Wielkiej Brytanii będą zmuszeni do opuszczenia kraju w wyniku zwycięstwa zwolenników odejścia z UE. Wiele ze zgłoszonych zdarzeń dotyczy Polaków m.in. polka usłyszała, ze ma wyjść z autobusu i zacząć się pakować”, do innego polaka powiedziano na lotnisku, że “nie powinien wciąż być tutaj, zagłosowaliśmy za opuszczeniem [EU] by pozbyć się takich ludzi jak Ty”, a polski pracownik kawiarni był ofiarą szyderstw i usłyszał – “Wracasz teraz do domu”. Bardzo przykra sytuacja była w szkole podstawowej, gdzie polskie dzieci płakały, ponieważ bały się, że zostaną deportowane z Wielkiej Brytanii.