Recepta na migrenę: czy masaż może złagodzić ból?

285

W tym artykule poruszę temat masażu oraz jego wpływu na bóle migrenowe.
Kazdy z nas chociaż raz cierpiał na doskwierający , uciążliwy ból głowy. Czy jedyny ratunkiem na to jest tabletka przeciwbólowa? Otoż nie… Zapraszam do przeczytania krotkiego artykułu na temat jednego ze skutecznych oraz naturalnych sposobów leczenia bólów migrenowych w polaczeniu z relaksacją i przyjemnością.
Celem mojej wypowiedzi jest przedstawienie jednej z możliwości skutecznej oraz szybkiej walki z migrena bez uzycia srodków przeciwbólowych.Czy to mozliwe? Przekonaj sie sam…
Bóle migrenowe pojawiają się znikąd, są gwałtowne i silne, często nie pozwalają na wykonywanie codziennych obowiązków. Na migrenę cierpią osoby narażone na silny stres w miejscu pracy lub domu, osoby wrażliwe na zmiany pogodowe , przemeczone oraz niedospane . Większość chorych na migrenę leczy się garściami tabletek przeciwbólowych. Zanim sięgniemy po leki, zachęcam do wypróbowania niefarmakologicznej metody zwalczania bólu, kórej efekt naprawdę może Cię przyjemnie zaskoczyc – masaż głowy.

Wpływ masażu na bóle głowy

Lekkie masowanie czoła, skroni czy całej głowy zmniejsza uczucie bólu i napięcia. Masaż głowy warto stosować nie tylko w czasie trwania migreny, ponieważ masaż bardzo pozytywnie oddziałuje na skórę, tkanki, układ krwionośny i limfatyczny. Masaż ułatwia skórze oddychanie, przyśpiesza krążenie krwi, ponadto poprawia elastyczność i jędrność skóry. Osoby cierpiące na migrenę, powinny rozważyć zapisanie się na zabiegi masażu, aby pomóc swojemu organizmowi w zrelaksowaniu się.

Gdy głowa pęka…

Wielu cierpiących na migrenę znajduje ulgę i skuteczną profilaktykę dzięki różnym technikom masażu terapeutycznego :

Masaż

Gładzenie, ugniatanie lub uciskanie napiętych mięśni twarzy i karku pomoże zwalczyć ból wywołany stresem. Terapeuta wykonuje wiele technik pozwalajacych szybko doznac uczucia ulgi.
Osoba masująca staje za twoją głową i kładzie ci dłonie na czole tak, aby kciuki znajdowały się na jego środku, a pozostałe palce obejmowały boki twarzy. Potem powoli przesuwa kciuki w kierunku skroni. Taki ruch powtarza 20-30 razy, za każdym razem przesuwając kciuki nieco wyżej. Następnie masujący kładzie ci prawą dłoń na karku, tuż pod włosami, tak aby kciuk znajdował się po jednej
stronie, a reszta palców po drugiej. Przytrzymując lewą dłonią czoło, prawą delikatnie ściska mięśnie karku – 20-30 razy.
Akupresura

Uciskanie odpowiednich punktów na ciele pobudza wydzielanie naturalnych substancji przeciwbólowych – endorfin. Ta metoda przynosi ulgę przy każdym rodzaju bólu głowy. Punkty akupresurowe trzeba uciskać rytmicznie ok. 20 razy przez dwie minuty.
– Najpierw palcem wskazującym uciskaj punkt położony między brwiami – w miejscu, gdzie nos łączy się z czołem.
– Potem kciukiem i palcem wskazującym wymasuj – na zmianę w obu dłoniach – punkty między kciukiem i palcem wskazującym.
– Przejdź do wgłębienia znajdującego się na środku karku, tuż pod włosami – naciskaj go palcem wskazującym.
– Na zakończenie wymasuj w obu stopach punkty znajdujące się między paluchem i drugim palcem.

Kiedy nie ma czasu by pojść do eksperta
Nie zawsze mamy czas lub sposobność aby udać się do terapeuty. Nie znaczy to że podobnego masażu nie możemy wykonac w domowym zaciszu. Trzeba oczywiscie pamiętać, że bardzo ważnym czynnkiem wspomagającym jest relaksacja dlatego tez zalecamy podczas zabiegu wlaczenie ciche spokojenj muzyki.
A oto kilka technik masażu głowy ktore podczas napadu migrenowego można spróbować wykonać:

„Trzecie oko” – to jeden z najważniejszych punktów na naszej głowie, znajduje się między brwiami, to centralny punkt na czole. To miejsce należy rozmasować kolistymi ruchami przez kilka minut. Ruchy palców powinny być delikatne i rytmiczne.

Okolice brwi – to kolejne ważne miejsce na głowie. Masaż tej części głowy polega na przesuwaniu palcami od środka brwi do skroni.

Skronie – na skroniach należy wykonać „ósemki’ lub koliste ruchy.

Masaż karku – należy przesuwać dłonie ruchami kolistymi wzdłuż karku, zatrzymując się dłużej w miejscach, gdzie wyczuwamy napięcie, masaż karku warto zakończyć głaskaniem.

Masaż czaszki – rozpoczynamy go od tylnej strony czaszki, wykonując ruchy podobne do mycia głowy szamponem. Stopniowo przesuwamy się do przedniej części głowy, a potem znów ku tyłowi. Bardzo ważny jest punkt połączenia czaszki z szyją, miejsce to masujemy ruchami okrężnymi.
Czy to migrena, czy zwykły ból głowy? Zrób test!

1. Czy w czasie ataku ból promieniuje po jednej stronie głowy?
2. Czy to bóle głowy z tzw. aurą, czyli mroczkami przed oczami?
3. Czy ból promieniuje na gałkę oczną?
4. Czy najczęstszą przyczyną bólu są konkretne sytuacje (np. stres, miesiączka)?
5. Czy ból nasila się po zjedzeniu niektórych potraw np. sera pleśniowego, czy wypiciu czerwonego wina?

Odpowiedzi TAK na większość pytań powinny nas skłonić do wizyty u lekarza!

Wieloletnia tradycja techniki masażu kryje tajemnicę skutecznego niwelowania bólu i objawów migreny. Masaż głowy, ramion i pleców, dostępny w ofercie naszego SPA jest wykonywany przy użyciu maści zawierających mentol i kamforę, dzięki czemu szybko wprowadza osobę cierpiącą na tę dolegliwość w stan ukojenia i odprężenia.