Reguralne wizyty w gabinecie dentystycznym- dlaczego są TAK ważne?!

Reguralne wizyty w gabinecie dentystycznym- dlaczego są TAK ważne?!

120

Reguralne wizyty w gabinecie dentystycznym- dlaczego są TAK ważne?!

Według statystyk połowa rodziców w Wielkiej Brytanii nie uczęszcza regularnie na wizyty do dentysty ze swoimi dziećmi, a także nie sprawdza czy ich pociecha poprawnie myje zęby.

Z badania wynika również, że tylko co czwarty rodzic uważa, że wizyty u dentysty powinny się zacząć wraz z wyrośnięciem pierwszego zęba u malucha, a co 10 osoba uważa, że o higienę mleczaków nie warto specjalnie dbać, ponieważ „i tak wypadną”.

Co piąty respondent przyznał również, że nie wie dokładnie jak w sposób prawidłowy dbać o czystość zębów swoich pociech…


DENTYŚCI BIJĄ NA ALARM!

I zachęcają aby w gabinecie stomatologicznym pojawic sie przynajmniej raz na 6 miesięcy!Na czym polega taka wizyta?
Standardowa wizyta w gabinecie dentystycznym składa się z dwóch części – badania okresowego oraz czyszczenia jamy ustnej.

1. Badanie

Ubytki w tkance zęba

Dentysta sprawdza, czy w tkance zęba nie ma ubytków oraz czy na zębach nie zgromadziła się płytka nazębna lub kamień nazębny. Płytka nazębna jest bezbarwną
i lepką warstwą bakterii, która jeśli nie zostanie usunięta, może stwardnieć i przekształcić się w kamień nazębny. Szczotkowanie zębów lub oczyszczanie ich nicią dentystyczną
nie usuwa kamienia nazębnego. Odkładanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego może powodować problemy ze zdrowiem jamy ustnej.


Zdrowe zęby i dziąsła
Następnie sprawdzany jest stan dziąseł za pomocą specjalnego narzędzia do pomiaru przestrzeni pomiędzy zębami a dziąsłami. Gdy dziąsła są zdrowe, te przestrzenie są płytkie, natomiast w przypadku problemów z dziąsłami, są głębsze.

2. Czyszczenie jamy ustnej

Odkładanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego
Szczotkowanie zębów lub oczyszczanie ich nicią dentystyczną pomaga w usuwaniu płytki nazębnej, ale w ten sposób nie można usunąć kamienia nazębnego.
Podczas oczyszczania zębów z kamienia nazębnego dentysta wykorzystuje specjalne narzędzia i taki zabieg nazywa się
skalingiem.
Po skalingu wykonuje się zabieg polerowania powierzchni zębów, najczęściej z wykorzystaniem specjalistycznej pasty. Służy on usuwaniu przebarwień z powierzchni zębów.

3. Używanie nici dentystycznych

Ostatnim zabiegiem stosowanym przez dentystę jest wyczyszczenie przestrzeni pomiędzy zębami.

Jak należy dbać o zęby w okresie pomiędzy wizytami u dentysty?

W okresie pomiędzy regularnymi wizytami należy samodzielnie dbać o zęby i dziąsła. Płytka nazębna stale tworzy się na zębach, ale regularne szczotkowanie zębów i stosowanie
nici dentystycznych służy usuwaniu jej. 


Oto wskazówki dotyczące zachowania właściwej higieny jamy ustnej:

  • Szczotkować zęby przynajmniej 2 razy dziennie pastą zawierająca fluor.

  • Czyścić zęby nicią dentystyczną przynajmniej raz dziennie.

  • Płukać jamę ustną płukanką do jamy ustnej, aby pozbyć się bakterii w płytce nazębnej i zachować świeży oddech.