“Rossijskaja Gazieta”: wynik wyborów w Polsce już dawno nie był tak nieprzewidywalny

76

Wynik wyborów prezydenckich w Polsce już dawno nie był tak nieprzewidywalny – ocenia rządowa “Rossijskaja Gazieta”, podsumowując polską kampanię wyborczą. Dziennik, prezentując kandydatów, przeinaczył hasło wyborcze Bronisława Komorowskiego.

“Rossijskaja Gazieta” napisała, że hasło wyborcze prezydenta Bronisława Komorowskiego to : “Jeśli chcecie wolnej Polski, głosujcie na mnie!” (rzeczywiście hasło obecnego prezydenta w II turze brzmi: “Komorowski – prezydent naszej wolności”). Dziennik spostrzega, że “hasło to po 26 latach od pierwszych demokratycznych wyborów w tym kraju wygląda, co najmniej, dziwnie”. “Tym bardziej, że Bronisław Komorowski już od pięciu lat przewodzi krajowi i, jak się wydawało, miał wiele możliwości, by zatroszczyć się o wolność” – dodaje gazeta.

Rosyjski dziennik odnotowuje też, tym razem już zgodnie z prawdą, że hasłem Andrzeja Dudy jest “Godne życie w bezpiecznej Polsce”.

Relacjonując debaty dwóch kandydatów, moskiewski dziennik wybija, że “jednym z pierwszych pytań, na które musieli odpowiedzieć w czasie pierwszego spotkania twarzą w twarz, było to o sytuację na Ukrainie”. “Prezydent ogłosił, że Polska popiera ten kraj, jednak o wysłaniu do Donbasu polskich żołnierzy nie ma mowy. Jego rywal odpowiedział, że kraj powinien kierować się swoimi interesami” – czytamy.

“Rossijskaja Gazieta” podaje również, że “mówiąc o stosunkach Polski z sąsiadami i o tym, jak Polska może stać się liderem w swoim regionie, Andrzej Duda wezwał do prowadzenia polityki zbliżenia z krajami bałtyckimi, a prezydent Komorowski przekonywał, że trzeba wciągać sąsiednie kraje we współpracę”; że “nie można złościć się na nie, obrażać się, poniżać”.