Rozbudowa domu metodą tradycyjną oraz technologie alternatywne

548

Rozbudowy domów na terenie Wielkiej Brytanii najczęściej wykonywane są technologią tradycyjną. W przeciągu ostatnich pięćdziesięciu lat ten dział budownictwa bardzo się rozwinął – od szerokiej palety dachówek ceramicznych, materiałów używanych do wykonania więźby dachowej, aż po płyty paździerzowe w warstwach podłogi. Niezwykle popularny stał się również plastik – używany do wyrobu rur instalacyjnych lub do produkcji ram okiennych. Bardzo powszechne stało się również wykonywanie izolacji termicznych, akustycznych lub wodoodpornych w wielu miejscach wznoszonej budowli.

Tradycyjna ściana to konstrukcja trójwarstwowa (lub tzw. ściana wentylowana) składająca się z ceglanej okładziny elewacyjnej, wentylowanej szczeliny powietrznej wypełnionej częściowo izolacją termiczną oraz wewnętrznej warstwy wykonanej najczęściej z bloczków betonowych i wykończonej od wewnątrz pomieszczenia mieszkalnego tynkiem bądź płytami gips-kartonowymi.

Jednak ostatnie dziesięć lat na rynku budowlanym znacznie zmieniło tą sytuację. Pojawiło się kilka nowych i konkurencyjnych metod, które charakteryzują się zwiększonymi parametrami izolacji termicznej.

Systemy prefabrykowane (modularne) są o wiele szybsze do postawienia. A powstały w ten sposób szkielet przyszłej budowli można wykańczać jednocześnie zarówno od strony elewacji zewnętrznej jak i wewnątrz budynku. Nowoczesne prefabrykaty, w produkcji których użyto zaawansowanych technologii są przyjazne środowisku oraz bezpieczne dla zdrowia. Nie wymagają również dużej siły roboczej oraz ciężkiego sprzętu potrzebnego do montażu na miejscu budowy.

Technologia tradycyjna sprawdza się często:

  • Gdy specyficzne warunki terenu budowy oraz niewymiarowość projektu nie pozwalają na zastosowanie modularnych systemów, a tradycyjna cegła, przez swój niewielki rozmiar, daje większe możliwości manewrowania.
  • Praktycznie większość projektów rozbudowy domów wykonywana jest przez nieduże lokalne biura architektoniczne. A współpracujące z nimi firmy budowlane przyzwyczajone są do używania tradycyjnych technologii.
  • Większość materiałów budowlanych używanych w klasycznym budownictwie jest z łatwością dostępna na rynku. Bez konieczności wcześniejszego ich zamawiania.
  • Mniejsze rozmiarowo produkty budowlane są łatwiejsze do przenoszenia przez zazwyczaj wąskie przejścia lub korytarze w budynku mieszkalnym.
  • Elementy prefabrykowane produkowane są zazwyczaj na większa skalę i w dużych ilościach hurtowych. Dlatego trudno jest zdobyć indywidualnej wielkości elementy dla pojedynczego zamówienia.

Panele SIP

Inne dostępne na rynku alternatywne metody to np. panele kompozytowe – SIP (ang. Structural Insulated Panels). Jest to zaawansowana technologia konstrukcji, która charakteryzuje się znakomitym współczynnikiem izolacyjności termalnej oraz przy stosunkowo niewielkiej wadze produktu posiada wysokie parametry wytrzymałości konstrukcyjnej. Używanie tej metody w procesie konstrukcji pozwala również na sporą oszczędność czasu.

SIP_spline-jointPanele SIP mogą być użyte do wykonywania takich elementów jak ściany, podłogi czy dach budynku mieszkalnego oraz biurowego. Będą się wyróżniać oszczędnością zużywanej energii i będą przyjazne środowisku.

Głównymi zaletami powyższej metodologii jest znakomita izolacyjność cieplna. Wewnętrzny trzon płyty SIP jest wykonany ze sztywnego Polyuretanu, który osiąga współczynnik U-value w przedziale 0.10 W/m2K. Przysłuży się on do znacznych oszczędności w rachunkach za roczne ogrzewanie domu. Izolacja termiczna jest wewnętrznym rdzeniem płyty SIP. Zatem przy budowie domu odpada nam koszt wykonywania dodatkowej warstwy izolacji jak np. w tradycyjnej metodzie. Przy rozbudowie
dachu na cele mieszkalne za pomocą płyt SIP nie jest wymagane wykonywanie stolarki więźby dachowej, gdyż płyty te posiadają wystarczające właściwości konstrukcyjne oraz izolację termalną.

Dla zainteresowanych tematem ochrony środowiska, warto zanotować również fakt, że zewnętrzna warstwa paneli wykonana jest z drewna, pochodzącego z ekologicznych plantacji, które jako materiał należy do surowców odnawianych. Zaś fabryczna produkcja wewnętrznego trzonu izolacji poliuretanowej nie wpływa ujemnie na warstwę ozonu w atmosferze. Panele te są składane w fabryce, co zapobiega niepotrzebnym stratom materiału i energii.

Budowle wznoszone metodą paneli SIP zazwyczaj redukują czas budowy aż trzykrotnie. Prace nad wykończeniem wewnętrznej części budynku również można zacząć wcześniej, jeśli w wzniesionej kubaturze zostanie wykonana izolacja wentylowaną membraną, odporną na czynniki atmosferyczne.

Dzięki wizualizacjom 3D można się przekonać że opisywana wyżej technologia systemu szkieletowego nadaje się do zrealizowania nawet najbardziej nietypowych projektów. Dodatkową zaletą jest rownież możliwość montowania paneli wykończenia wewnętrznego gips-karton bezpośrednio do systemu SIP. Panele są na tyle szczelne, że nie powodują strat cieplnych, a wentylacja wspomagana jest metodą mechaniczną z możliwością odzysku ciepła (ang. MVHR).

Specjalna technologia łączenia ze sobą paneli na tzw. “ząbek” umożliwia ciągłość poliuretaniwej warstwy izolacji termicznej na całym obwodzie ścian i dachu budynku, nie tworząc tzw. “mostków termicznych” jak w przypadku tradycyjnej ściany szkieletowej, gdzie stawiane słupki tworzą niekorzystne dla równowagi termicznej przerwy w izolacji.

Ze względu na dużą sztywność i trwałość paneli SIP, przy montowaniu bezpośrednio do ściany ciężkich elementów takich jak np. kaloryfery czy szafki kuchenne, nie jest wymagane wykonywanie dodatkowych wzmocnień, jak jest to konieczne w tradycyjnej ścianie szkieletowej.

Budowa w tej technologii jest naprawdę dobrą inwestycją, ze względu na tani koszt budowy jak i oszczędność energetyczną w późniejszej eksploatacji budynku.

Warto również wspomnieć, że technologia SIP odpowiada wymogom Kodu Ekologicznych Domów (ang. Code for Sustainable Homes), któremu podlegają wszystkie nowe budynki powstałe po 2010 roku. Zarówno w sektorze prywatnym jak w państwowym.

Budowanie w systemie SIP znakomicie nadaje się w przypadku “samodzielnego budowania domu” – który omówiliśmy w naszym poprzednim artykule [SPRAWDŹ TUTAJ].

Nadają się one do wznoszenia niewielkiej dobudowy, aż do pełnej konstrukcji dużego domu. Patrząc na oszczędność energii w użytkowaniu domu w przeciągu roku – producent podaje roczny koszt ogrzania domu jako £200.

Modularna technologia rozbudowy

Metoda rozbudowy domów technologią prefabrykowanych elementów, jest najprawdopodobniej najbardziej ekonomicznym sposobem na powiększenie kubatury swojego domostwa. Jest ona szybka w konstrukcji oraz pozwala na idealne dopasowanie do istniejącego już budynku, przez możliwość wykonania okładziny elewacyjnej z szerokiej palety asortymentu – jak cegła, panele lub tynk.

Metoda ta różni się od tradycyjnej techniki budowania “cegła po cegle” domu tym, że elementy przyszłego domu takie jak na przykład ściany czy dach są wytwarzane w fabryce i następnie dostarczane są na plac budowy, gdzie zostają złożone w całość gotową do zamieszkania praktycznie w kilka dni.

Opisywane powyżej elementy wykonane są z przyjaznych ekologicznie materiałów, a przez znaczną różnicę wagi od tradycyjnej techologii, nie powodują dużego obciążenia gruntu lub istniejącego budynku, do którego są przytwierdzone.

W niecały tydzień możemy znacznie powiększyć rozmiar naszego domu. W przypadku rozbudowy jednopiętrowej możemy uzyskać dodatkowy pokój dzienny lub kuchnię. Zaś w przypadku dwupiętrowej rozbudowy – nasz dom może się powiększyć nawet dwukrotnie – przez dodatkowe sypialnie na piętrze i przestrzeń dzienną na parterze.

Ostatnim walorem tej technologii jest przede wszystkim szybkość rozbudowy i małe wymagania w związku z koniecznością przygotowania placu budowy. Nie ma konieczności wykonywania wykopów czy używania ciężkiego sprzętu. Cała rozbudowa przebiegnie czysto i sprawnie, co pozwoli nam zaoszczędzić tyle niepotrzebnego stresu.

Zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego i zasięgnięcia porady Naszego specjalisty. 

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon kontaktowy (wymagane)

Temat

Treść wiadomości