Rusza specjalna akcja brytyjskich służb. Polacy na celowniku

3278

Po wakacjach na terenie Wielkiej Brytanii rozpocznie się polowanie na nielegalnie zatrudnionych imigrantów. Ta akcja może uderzyć również w imigrantów z Unii Europejskiej, którzy mają wprawdzie prawo do pracy, ale wolą pracować “na czarno”, nie płacąc podatków.

Brytyjski rząd ostrzega, że jego celem będą nie tyle nawet sami imigranci, co nielegalnie zatrudniający ich przedsiębiorcy. Cudzoziemcy od lat są pracownikami obsługi hoteli i gastronomii, pracują w myjniach i warsztatach samochodowych, w usługach i na budowach. Nawet ci, którzy nie płacą podatków, wnoszą wkład w gospodarkę kraju. Tania praca obcokrajowców ułatwia życie milionom Brytyjczyków.

Teraźniejszy rząd postawił sobie jednak za cel zmianę charakteru brytyjskiej gospodarki. Od przyszłego roku wprowadzi ustawowo tak zwaną płacę godziwą, wyższą od teraźniejszej płacy minimalnej. W zeszłym miesiącu minister skarbu George Osborne powiedział, przedstawiając plany finansowe rządu: „Ten budżet przeprowadzi nas od gospodarki niskich płac, wysokich podatków i wysokich zasiłków ku państwu wysokich zarobków, niskich podatków i niskich zasiłków…”

Brytyjskim władzom w zapowiadanej akcji chodzi więc o likwidację rynku taniej pracy, zachęcenie do zarobkowania miejscowych bezrobotnych i o likwidację magnesu przyciągającego nielegalnych imigrantów.