Własnoręcznie wybudowany dom “Self Build House”

304

“My home is my castle”, czyli “Mój dom jest moją twierdzą” – jak mawiają brytyjczycy, na pewno sprawdza się w życiu.

I niekoniecznie musimy mieszkać w zamku lub pałacu, żeby stwierdzić słuszność powyższej sentencji. Dom marzeń, który spełnia nasze własne potrzeby estetyczne, jest ostoją miłości i ciepła rodzinnego, która jest dla nas wsparciem w trudach codziennej rzeczywistości – dom jest właśnie naszą twierdzą.

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak wyglądałby dom Twoich marzeń? Jaki byłby układ pomieszczeń? Któremu z nich poświęciłbyś najwięcej uwagi. Gdzie lubisz przebywać najbardziej? Jakie byłyby materiały wykończeniowe – czy preferujesz ultranowoczesną architekturę,  czy też jesteś zwolennikiem klasyki.

Zamknij na chwilę oczy, oprzyj się wygodnie w fotelu i ujrzyj w wyobraźni dom swoich marzeń.

Tak się akurat składa, że nie jesteś jedynym marzycielem na “Naszej Wyspie”. W Zjednoczonym Królestwie Wysp Brytyjskich każdego roku 25 tysięcy rodzin lub osób prywatnych rozpoczyna budowę “domu swoich marzeń”.

Jeśli myślisz, że jest to dla Ciebie niemożliwe, gdyż nie masz żadnego doświadczenia w tej branży i przerażają Cię takie zadania jak stworzenie projektu, kupowanie materiałów budowlanych i negocjacje z kontraktorami – mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – aż 95% z powyższej liczby nigdy wcześniej nie budowało własnego domu! Rownież w tej grupie znajdziesz praktycznie pełny przekrój społeczny – od  30-40 latków, młodych rodzin, które potrzebują przestrzeni dla powiększającej się rodziny, aż do emerytów, których dzieci “wyfrunęły już z gniazda” i chcą zamienić dom na mniejszy, wygodniejszy i tańszy w ekspoatacji.

Tak więc praktycznie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, żeby “wbić pierwszą łopatę”.

Ważne jest, żeby dobrze przygotować się do planowanej inwestycji – ustalić budżet, kolejność wykonywanych zadań i zdobyć jak najwięcej informacji na ten temat.

Naprawdę warto się poduczyć, a na rynku jest dostępnych wiele ciekawych książek na ten temat. Dobrze jest również wybrać się na prezentację bądź targi budowlane i koniecznie zadawać jak najwięcej pytań w sklepie budowlanym lub rozmawiać ze znajomymi, którzy mają podobne doświadczenie.

Jak mówią – kto pyta nie błądzi!

Kolejne wyzwanie może również być dla nas ciekawym doświadczeniem, a nawet otworzyć nam drzwi do nowego biznesu. Ostatnie kilka lat jest świadkiem bardzo dynamicznego rozwoju budownictwa rezydencjonalnego, ze względu na zwiększony popyt na nieruchomości i silny napływ emigracji do UK. Niektórzy mówią, że panuje wręcz “głód mieszkaniowy”, a nieruchomości oferowane w agencjach znikają w przeciągu jednego dnia – co zresztą widać też w stale rosnących cenach.

Na obecną chwilę – samodzielnie budowane domy stanowią aż 15% całościowego rynku budownictwa mieszkaniowego w Wilekiej Brytanii – jest to zarazem o wiele więcej niż którykolwiek z deweloperów działajacych na Wyspach.

Jeszcze kilka lat temu banki z pewną rezerwą odnosiły się do osób pragnących wziąć kredyt na samodzielne budowanie domu, a dostawcy materiałów budowlanych trzymali na dystans osoby spoza branży konstrukcyjnej. Dziś sytuacja wygląda inaczej – tacy hurtownicy jak Jewsons czy Travis Perkins chętnie obsługują prywatych klientów, a instytucje finansowe oferują kredyty skrojone na miarę samodzielnych budowniczych.

Dlaczego warto porywać się na samodzielne budowanie?

Po pierwsze możemy zaoszczędzić naprawdę sporą sumę. Decydując się na kupienie domu od dewelopera zapłacimy od 10% do 30% więcej, niż jeśli wybudujemy go sami. Zaoszczędzone pieniądze pozwolą nam wziąć mniejszy kredyt lub nawet mieszkać w okolicy, na którą normalnie nie byłoby nas stać.

Kontrolując budowę własnego domu – zwracamy uwagę na detale i użyte materiały. Samodzielnie wybudowane domy charakteryzują się wyższym standardem specyfikacji niż typowe domy na rynku. Powierzając budowę naszego domu dużej firmie deweloperskiej, możemy być niemile zaskoczeni tanim kosztem i jakością wykończenia, którym niesprawiedliwie podbito cenę nowej nieruchomości.

Warto zanotować również fakt, że przy samodzielnej budowie domu przysługują nam znaczne zniżki podatkowe. Wszystkie materiały budowlane jak również robocizna są zwolnione od podatku VAT. Jeśli zatrudniasz pojedynczego wykonawcę to wszystkie rachunki za jego usługi i zakup materiałów nie powinny zawierać podatku VAT. Lub jeśli Ty samodzielnie zarządzasz budową, to musisz zapłacić podatek VAT. Aczkolwiek po trzech miesiącach od terminu zakończenia budowy, masz prawo wysłać wszystkie rachunki zawierające VAT do HM Revenue & Customs i otrzymać zwrot tego podatku. Z ulgi tej mogą również skorzystać osoby nie zarejestrowane jako VAT-owcy.

Powyższa ulga to 20 procentowy zwrot kosztów inwestycji, która może być wykorzystana na materiały wykończeniowe wnętrza domu lub na urządzenie pięknego ogrodu. Co ciekawe – zwrot podatku VAT można również otrzymać za konwersję istniejących budynków  (takie jak zabudowania rolnicze, biura). Ulga nie dotyczy jednak rozbudowy domu (ang. extensions) jak i renowacji, aczkolwiek jeśli budynek ten stał nieużytkowany przez co najmniej trzy lata lub jest przekształcany na mieszkania, to w tym wypadku zapłacimy zredukowaną stawkę VAT w wysokości 5%.

Ile kosztuje samodzielna budowa domu?

Przy obecnych cenach rynkowych gruntów budowlanych – około 40-60% naszego budżetu przeznaczymy na zakup ziemi. Jeśli teren położony jest w dobrej dzielnicy – procent ten może nawet wzrosnąć. Warto również sprawdzić rodzaj gruntu na działce, gdyż jeśli jest nośny, to może wymagać wykonania specjalistycznych fundamentów, co może znacząco wpłynąć na koszt naszej budowy. Zaś koszt samej budowy w dużej mierze zależy od rozmiaru planowanego domu, formy konstrukcji, rodzaju użytych materiałów i cennika robocizny jaki obowiązuje w danym obszarze Wielkiej Brytanii.

W tej kwestii warto również zasięgnąć rady architekta lub firmy budowlanej. W branży obowiązują pewne standardy cen budowy (na przykład cena za 1m2), które są corocznie aktualizowane i łatwe do znalezienia w takich wydawnictwach jak Spon czy Wessex.

Na rynku dostępne jest również oprogramowanie do obliczania kosztów budowy na podstawie parametrów geometrii i rozmiaru budynku oraz użytych materiałów (np. EstimatorXpress). Po wprowadzeniu powyższych danych do systemu, który jest podłączony do aktualnej bazy danych cen materiałów, otrzymamy pełną wycenę naszego projektu. Można spróbować samemu lub poprosić o pomoc specjalistę w tej dziedzinie.

Warto również przedyskutować z projektantem alternatywne formy technologii budowlanej, które mogą w znaczącym stopniu zredukować budżet inwestycji – na przykład budownictwo modularne.

Zapraszamy do zapoznania się z Naszym artykułem dotyczącym nowoczesnej techniki konstrukcji modułowej  [KLIKNIJ TUTAJ].

Rekomenduje się również negocjowanie ceny z wykonawcą i dostawcą materiałów. Aczkolwiek, z doświadczenia na placu budowy, praktycznie każdy obiekt sprawia wykonawcom “niespodzianki” w postaci dodatkowych kosztów, komplikacji w terenie, instalacji podziemnych itp. Dlatego też zaleca się przygotowanie na podobną sytuację w postaci zabezpieczenia finansowego o wartości około 10% kosztu naszej inwestycji.

Jeśli są Państwo zainteresowani projektem samodzielnie budowanego domu lub mają pytania odnośnie szacunkowego kosztu inwestycji – prosimy o wypełnienie kwestionariusza.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon kontaktowy (wymagane)

Temat

Treść wiadomości