Do grupy ubezpieczeń na życie wchodzą ubezpieczenia od chorób przewlekłych oraz krytycznych (Ubezpieczenia w Anglii).
Criticall illness cover (CIC) czyli ubezpieczenie od chorób przewlekłych –polega na zabezpieczeniu się na wypadek diagnozy jednej z wymienionych w polisie chorób śmiertelnych (rak, stwardnienie rozsiane, choroba Altzheimera, Parkinsona itd.) oraz sytuacji takich jak zawal serca, udar mózgu, operacje na otwartym sercu, trwałe inwalidztwo, transplanty narzadow itd.)  Przewlekła choroba najczęściej wiąże się z niezdolnością do pracy, a wiec z zachwianiem stabilności finansowej – spłaty rachunkow, czynszu, kredytu. Zwykle ubezpieczyciele ubezpieczaja od ok 40-50 chorób.  Zasada jest podobna jak przy ubezpieczeniach na życie -ubezpieczony wybiera kwotę na jaka chce się zabezpieczyć i w przypadku stwierdzenia jednej z chorób ubezpieczyciel wypłaca wybraną sumę odszkodowania . Polisa w tym momencie wygasa. Dobra polisa  Criticall illness cover, powinna obejmować również dzieci, bez dodatkowej opłaty. Zazwyczaj polisę taką można wykupić do 65 urodzin.
Ponieważ ryzyko zachorowania np. na raka jest wyższe niż to, że ubezpieczony zginie w wypadku, ubezpieczenia od chorób są droższe niż na przykład ubezpieczenie wypadkowe.
Warto również pamiętać, że im wcześniej pomyślimy o wykupieniu takiej polisy, tym będzie ona tańsza, ponieważ wraz z wiekiem ryzyko zachorowania wzrasta, a tym samym wzrasta proponowana przez firmę ubezpieczeniową składka. Jeśli z kolei zaczyna się dziać coś złego, zaczynamy chorować, zostaliśmy poddani np specjalistycznym badaniom serca jest możliwość, że nie każda firma zechce nas ubezpieczyć, lub zaproponuje nam ubezpieczenie z wykluczeniem istniejącego schorzenia oraz składka proponowanej ochrony będzie znacznie wyższa..
Jednym słowem: IM WCZEŚNIEJ TYM LEPIEJ.