Unia podpisała umowę umożliwiającą deportacje nieograniczonej ilości afgańskich uchodźców

40

UE podpisała umowę z afgańskim rządem umożliwiającą państwom członkowskim deportować nieograniczoną liczbę azylantów z kraju, a afgański rząd zobowiązuje do przyjmowania ich, donosi portal The Guardian.

Umowa, która została podpisana w niedzielę, nie została ujawniona publiczne, jednak jej kopia trafiła do Guardiana. Portal twierdzi, że Afganistan zobowiązuje się do przyjęcia swoich obywateli, którzy nie otrzymali azylu w Europie, albo nie chcą powrócić do Afganistanu dobrowolnie.

Jest to najnowsza metoda UE, która ma zmniejszyć ilość azylantów, którzy przybywają do Europy od początku 2015 roku. Afgańczycy stanowili drugą co do wielkości grupę starających się o azyl w Europie. 196,170 Afgańczyków aplikowało w ubiegłym roku.

Chociaż umowa mówi o maksymalnie 50 przymusowych deportacjach na lot czarterowy w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od daty zawarcia umowy, nie ma jednak ograniczeń co do liczby dziennych lotów deportacyjnych, które rządy europejskie mogą zorganizować do Kabulu.

UE wynegocjowało umowę z rządem afgańskim w ramach przygotowań do konferencji darczyńców, która odbędzie się w tym tygodniu w Brukseli. Podczas konferencji międzynarodowi darczyńcy będą zobowiązywać się do zorganizowania pomocy dla Afganistanu na najbliższe cztery lata. Afganistan, którego krajowe dochody stanowią jedynie 10,4% PKB, jest tak uzależniony od pomocy zagranicznej, że rząd nie miał dużego wyboru w tej sprawie.

Uchodźcy z Afganistanu i Pakistanu na Lesbos. Fotograf: Milos Bicanski/Getty

Liza Schuster, ekspert ds migracji, powiedziała, że umowa jest przykładem “jak rozwinięte kraje są w stanie przeforsować swój programu w krajach, w których ministerstwa nie mają możliwości z nimi argumentować”.

“Nie było żadnego nadzoru, konsultacji, prawie żadnej wzmianki o tym do którejkolwiek z organizacji zajmujących się interesami migrantów lub organizacji praw człowieka. Nie było szans, aby przygotować opór przeciwko tej umowie” powiedziała Schuster.

Aby nie dopuścić do przepływu migrantów w wymiarze jaki UE doświadczyła w ubiegłym roku, umowa zobowiązuje UE, aby pomogła finansować kampanie społeczne w Afganistanie ostrzegające przed niebezpieczeństwem wynikającym z migracji.