UWAGA! Fałszywe e-maile oraz telefony od HMRC – nie daj się oszukać

632

Po latach wysyłania fałszywych e-maili, naciągacze podający się za przedstawicieli HM Revenue & Customs (HMRC) poszerzają swą nieuczciwą działalność. Oszuści dzwonią do niczego niepodejrzewających konsumentów i naciągają na płatne karty podarunkowe i vouchery. Są oczywiście sposoby na powstrzymanie tych wyłudzaczy.

Dostrzegalny jest wzrost liczby telefonów wykonywanych przez oszustów, którzy by naciągnąć większą ilość osób, przestali skupiać się wyłącznie na wysyłaniu fałszywych e-maili i wiadomości.

shutterstock_HMRCWedług Action Fraud,  krajowego biura raportującego oszustwa i cyberprzestępstwa, ludzie byli proszeni o spłatę fałszywych zadłużeń i podatków, za pośrednictwem kart upominkowych internetowego sklepu muzycznego iTunes. Wyłudzacze prosili o numery seryjne kart – szczegółowe informacje sprzedawali lub używali ich, by odzyskać wartość karty. Jedna z ofiar zakupiła w salonie Argos ponad 15 kart podarunkowych iTunes, każda o wartości 100£,  po otrzymaniu automatycznej wiadomości głosowej przekazała numery seryjne oszustom. Inna ofiara po otrzymaniu telefonu, przekazała naciągaczom numery kart o łącznej wartości £15 000.

Jeden z oszustów, o którym niedawno słyszeliśmy podobno używa automatycznej wiadomości głosowej, która zaczyna się następująco:

„Z tej strony Urząd Skarbowy, próbowaliśmy się z Państwem skontaktować, aby poinformować o złożonym pozwie sądowym przeciwko Państwu.” Następnie podaje listę opcji, takich jak: „By porozmawiać z urzędnikiem zajmującym się Państwa sprawą, proszę wcisnąć jeden.”

Według Action Fraud w ciągu ostatnich tygodni wykonano setki takich połączeń, dlatego należy zachować ostrożność i upewnić się, że podejmujemy odpowiednie kroki, by powstrzymać oszustów przed wyłudzeniem.

By dowiedzieć się więcej na temat powstrzymywania uciążliwych telefonów i maili, przejdź do przewodnika Stop cold callers (wkrótce dostępny na stronie).

Z czym wiążą się te oszustwa?

W ciągu ostatnich tygodni liczba ofiar wyłudzeń telefonicznych wzrosła, jednak z czasem się to zmieni. W zeszłym miesiącu Action Fraud zaczęła ostrzegać ludzi przed nowym trendem pojawiającym się w Wielkiej Brytanii, oszuści dzwonią do ludzi, podając się za pracowników HMRC i naciągają ich na spłaty fałszywych zadłużeń lub podatków, poprzez karty podarunkowe iTunes.

Dotychczas Action Fraud odnotowało setki przypadków, w których wyłudzacze prosili o płatność w formie voucherów, które można było łatwo wykupić i sprzedać. Naciągacze nie potrzebowali samej karty, by odzyskać jej wartość, zamiast tego prosili ofiary o podanie numeru seryjnego przez telefon.

Wyłudzacze kontaktują się z poszkodowanymi na trzy różne sposoby:

  • Wiadomości głosowe: Oszuści zostawiają pokrzywdzonym automatyczne wiadomości głosowe, w których informują, że ofiary muszą uregulować niezapłacone podatki. Gdy ci oddzwaniają na podany numer, dowiadują się o nakazie sądowym i możliwości aresztowania, jeśli nie zapłacą należności.
  • Zwodzące telefony: Naciągacze dzwonią do poszkodowanych, przekonując o należnościach za nieopłacony podatek.
  • Wiadomości tekstowe: Nabieracze wysyłają wiadomości, w których proszą o natychmiastowe oddzwonienie. Gdy ofiary to robią, dowiadują się o stawianych im zarzutach za zaległe zadłużenia oraz konieczności natychmiastowej zapłaty.

Co powinniśmy zrobić, jeśli wydaje nam się, że otrzymaliśmy fałszywy telefon?

Jeśli otrzymaliśmy telefon od kogoś podającego się za pracownika HMRC, zachęcającego nas do podania numeru konta bankowego oraz danych osobowych w związku z rzekomym zadłużeniem podatkowym, w zamian za „porady podatkowe” lub zwrot pieniędzy, najpierw powinniśmy spróbować zweryfikować ID dzwoniącego.

Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić, najlepszym rozwiązaniem jest odłożenie słuchawki. A gdy jesteśmy pewni, że telefonował do nas oszust, możemy skontaktować się z HMRC poprzez ich oficjalną stronę internetową oraz zgłosić incydent do Action Fraud [WEJDŹ TUTAJ].

Co jeśli otrzymamy podejrzaną wiadomość lub e-mail?

Podczas gdy niepewne telefony stają się coraz bardziej powszechne, pozostaje wiele innych sposobów, którymi rzekome osoby z HMRC mogą próbować się z nami kontaktować:

Poprzez wiadomość – Ważne, by mieć świadomość, że HMRC nigdy nie powiadomi nas o takich sprawach jak zwrot podatku lub uregulowanie należności, poprzez wiadomość tekstową. Nie poprosi także o podanie danych osobowych lub finansowych w ten sposób.

Jeśli obawiamy się, że mogliśmy podać poufne informacje w odpowiedzi na fałszywą wiadomość, powinniśmy poinformować o tym organ podatkowy.

zwrot podatkuPoprzez e-mail – Podobnie jak w przypadku wiadomości, HMRC nigdy nie używa e-maila, by poinformować o należnych podatkach lub innych sprawach, oraz nigdy nie prosi o podanie danych osobowych poprzez e-mail.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak rozróżnić autentyczne e-maile HMRC od fałszywych, odwiedź stronę internetową Gov.uk. Tymczasem, jakiekolwiek podejrzane e-maile powinieneś zgłosić do HMRC.

Kiedy oszuści atakują?

Mimo, że mogłeś zostać namierzony w każdej chwili, naciągacze mają tendencję do wykorzystywania maksimum aktywności internetowej, by przeprowadzać coraz bardziej wymyślne oszustwa, sprawiające wrażenie autentycznych. Te maksima obejmują okres konieczności rozliczenia w styczniu oraz okres wznowienia ulgi podatkowej w lipcu.

Od kwietnia 2015 do marca 2016 HMRC dokonało następujących rzeczy:

  • Zablokowało 8 milionów złośliwych e-maili wysłanych do podatników,
  • Odpowiedziało na ponad 254 tysiące wiadomości typu phishing,
  • Zanotowało blisko 14 tysięcy fałszywych stron internetowych.

Co mówi rzecznik HMRC?

„HMRC bardzo poważnie podchodzi do ochrony danych osobowych podatników. Jesteśmy świadomi tego, że niektóre osoby otrzymały telefony z prośbą o spłatę rzekomych zadłużeń podatkowych od osób podających się za pracowników HMRC, lub odebrały wiadomości oraz maile z obietnicą zwrotu pieniędzy”.

„HMRC nigdy nie powiadomi o zaległościach podatkowych, nie zaoferuje zwrotu pieniędzy, ani nie poprosi o ujawnienie danych osobowych lub finansowych, poprzez e-mail lub wiadomość tekstową, dlatego radzimy nie rozmawiać z osobami, których tożsamości nie jesteśmy w stanie zweryfikować.”

„Kontynuujemy naszą współpracę z organami ścigania na całym świecie, by powstrzymać oszustów. W ubiegłym roku HMRC zamknęło ponad 14 tysięcy fałszywych stron internetowych i nieustannie stara się chronić konsumentów, poprzez nieprzerwane sprawdzanie tego typu działalności.”