ETAP 1: Kontakt z biurem w celu podania szczegółowych informacji dotyczących zdarzenia

Jest to pierwszy etap w ubieganiu się o odszkodowanie. Konsultant przyjmuje niezbędne informacje dotyczące wypadku i po konsultacji z menadżerem podejmuje decyzję czy firma zajmie się daną sprawą.

ETAP 2: Przekazanie sprawy kancelarii prawnej

Jeżeli zostanie podjęta decyzja o kontynuowaniu roszczenia, sprawę przejmie jedna z najlepszych kancelarii prawnych, posiadająca wieloletnie doświadczenie w zakresie odszkodowań powypadkowych, która oceni szansę na wygranie sprawy – bez konieczności wnoszenia dodatkowych opłat.

ETAP 3: Złożenie wniosku o odszkodowanie

Po przejęciu sprawy przez kancelarię, wyznaczony zostaje prawnik prowadzący sprawę. Na podstawie otrzymanych informacji złoży wniosek przeciwko osobie fizycznej lub organizacji, która jest odpowiedzialna za poniesione obrażenia (częstokroć stronę przeciwną stanowi firma ubezpieczeniowa). W chwili wygrania sprawy, wszystkie koszta w tym usługa prawnika, zostają pokryte przez firmę ubezpieczeniową.

ETAP 4: Postępowanie dochodzeniowe

Proces dochodzenia roszczeń i negocjacji może trwać od jednego do dwunastu miesięcy lub dłużej w zależności od stopnia komplikacji sprawy.

Osoby poszkodowane proszone będą o wstawienie się na komisję lekarską, która jest niezbędnym elementem procesu starania się o odszkodowanie zdrowotne. Następnie wszystkie zebrane informacje zostają przedstawione ubezpieczycielowi sprawcy wypadku.

ETAP 5: Negocjacje

Firma ubezpieczeniowa po analizie dostarczonych dowodów podejmie decyzję co do postępowania ugodowego. Jeżeli zdecyduje się na ten krok, przedstawia ofertę wypłaty odszkodowania prawnikowi, który bazując na swoim doświadczeniu doradza klientowi czy oferta jest adekwatna i godna do zaakceptowania. Jeżeli zostanie ona odrzucona, sprawca może trafić do sądu, gdzie sędzia ustali wysokość odszkodowania.

ETAP 6: Wypłata odszkodowania

Bez względu na to czy sprawa zakończy się ugodą czy rozprawą sądową, przyznane odszkodowanie zostanie wypłacone.

Kiedy nie można ubiegać się o odszkodowanie?

Przedawnienie

Prawo brytyjskie przyznaje możliwość ubiegania się o odszkodowanie zdrowotne na drodze sądowej do trzech lat od momentu wypadku. W praktyce jednak, niezwykle ciężko jest wygrać sprawę bliską przedawnieniu, ponieważ istnieje ryzyko, iż strona przeciwna będzie robiła wszystko, by sprawę opóźnić i doprowadzić tym samym do jej przedawnienia. Dlatego firma odszkodowawcza w Wielkiej Brytanii nie podejmuje się spraw, które są bliskie temu terminowi.

Brak wystarczających dowodów

Na podstawie informacji dostarczonych przez osobę poszkodowaną jeden z najbardziej doświadczonych prawników podejmuje decyzję dotyczącą zasadności roszczenia. Ustala on wówczas czy strona wypadku, chociaż częściowo, była odpowiedzialna za jego spowodowanie. Jeżeli uzna, że zapewnione dowody są niewystarczające, firma sprawy prowadzenia odszkodowania niestety się nie podejmie ze względu na bardzo niski prospekt wygranej.

Mała wartość odszkodowania

Jeżeli całkowita wartość odszkodowania wyniesie mniej niż £1,000, Sąd uzna to za drobne roszczenie. Spowoduje to, że strona przeciwna nie pokryje kosztów usług prawnika, a więc kancelaria prawna nie będzie w stanie zaoferować klientowi usługi ‘no win no fee’.

Zgłoś się po poradę!

Napisz do Nas: info@naszawyspa.com

Nasz specjalista doradzi czy okoliczności Twojego wypadku dają podstawę do odszkodowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDzień Św. Patryka
Następny artykułRozwód w UK