X Akcja Sprzątania Polskich Grobów w Londynie
X Akcja Sprzątania Polskich Grobów w Londynie

Poland Street zaprasza do udziału w

X akcji sprzątania Polskich grobów w Londynie

Z okazji Dnia Wszystkich Świętych, Poland Street, stowarzyszenie wolontariuszy w Londynie, zaprasza chętnych do pomocy przy sprzątaniu polskich grobów na cmentarzach Gunnersbury i St Patrick’s, 31 października od godziny 11 rano.

Tysiące polskich grobów znajduje się na londyńskich cmentarzach, wiele jest zaniedbanych i  opuszczonych. Na cmentarzu Gunnersbury pochowanych jest ok. 1600 Polaków, wśród nich generał Bór-Komorowski, generał Józef Haller i prezydent RP na uchodźstwie w latach 1986-89 Kazimierz Sabbat.

Poland Street od 10 lat kultywuje polską tradycję pamięci o zmarłych organizując sprzątania grobów i dostarczając znicze na londyńskie cmentarze. W zeszłym roku stowarzyszenie odnotowało rekordową liczbę wolontariuszy, w tym liczne grupy dzieci i nauczycieli z sobotnich szkół polonijnych.

Anna Gałandzij, Rzecznik Poland Street, powiedziała: „Znicz stanowi piękny symbol Naszej pamięci o zmarłych. Sprawmy aby w ten okres Wszystkich Świętych zapłonął on możliwie jak na największej ilości polskich grobów tu w Londynie”.

Sprzątanie grobów i zapalenie zniczy odbędzie się w sobotę 31 października od 11 rano na cmentarzach:

  • Gunnersbury Cemetery, 143 Gunnersbury Avenue, Acton, London, W3 8LE
  • St Patrick’s Catholic Cemetery, Langthorne Road, Leytonstone, London, Greater London E11. 

Poland Street zapewnia środki czystości, mapy cmentarzy i znicze. Istnieje możliwość zorganizowania sprzątania i zapalenia zniczy na innych cmentarzach londyńskich.

Patronat nad akcją obejmują: Ambasada RP w Londynie, Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie i Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii.

Jeśli chcesz pomóc w sprzątaniu na cmentarzach Gunnersbury i St Patrick’s lub zorganizować sprzątanie na innych cmentarzach, napisz na adres:znicz@polandstreet.org.uk

O akcji można również przeczytać na stronie Poland Street na Facebook’u: 

facebook.com/polandstreet.org.uk